Dzwoń po szczegółowe informacje: 773-777-7722

UWAGA! NASZ NOWY ADRES:
5825 W Irving Park Rd • Chicago, IL 60634 USA

Wyprawa do Krainy Kanionów

Opiekun duchowy: Oj. Jerzy Karpiński z Jezuickiego Ośrodka Milenijnego

Msze Święte ( polowe ) codziennie będą odprawiane w innym miejscu.

Dzień 1:

Wyjazd o godzinie 9.00 wieczorem. Zainteresowani przed wyjazdem mogą uczestniczyć we Mszy Św. o godzinie 8.30 PM w Jezuickim Ośrodku Milenijnym.
Nocny przejazd przez stany Illinois i Iowa z krótkimi postojami.

Dzień 2:

Pierwszym miejscem, które tego dnia zwiedzimy będzie Nebraska Prairie Museum w Holdrege. Proces kolonizacji, niektórzy powiedzą podboju tzw. Dzikiego Zachodu był tyleż niebezpieczny co i romantyczny. W muzeum tym zwiedzający mogą cofnąć się w czasie w amerykańskim zyciu i kulturze prerii. Jest to fascynujące spotkanie z rzeczywistością tamtych surowych czasów, pokazuje niezwykłych ludzi i ich ogromne dokonania. Ich dola i niedola nader często są przedstawiane przez Hollywood jednostronnie i w ogromnym uproszczeniu. A tymczasem są tu kolekcje odieży, zabytkowych zabawek, narzędzi i przedmiotów gospodarstwa domowego, które najdobitniej przedstawiają tych niebanalnych, odważnych ludzi i ich codzienną walkę o przetrwanie. Znajduje się tu również unikalna wystawa dotycząca II Wojny Światowej. Następnie przejeżdżamy do historycznej stacji Pony Express w Gothenburg. Stacja ta powstała w 1854 roku ( wówczas pod nazwą Sam Macchette Station ) a w latach 1860-1861 była używana jako stacja ekspresowa. Dla wielbicieli Marka Twaina małe przypomnienie, bo to jakby ilustracja z jego podróży i książki o niej - "Pod gołym niebem".

Kolejnym etapem naszej podróży będzie Park Narodowy Gór Skalistych - pełen pięknych krajobrazów, dzikich zwierząt i różnorodnych klimatów i środowisk. Przez park przechodzą trzy drogi, najważniejszy US iIghway 34, zwany też Trail Ridge Road. Jest najwyższą nieprzerwaną drogą w całych Stanach Zjednoczonych, sięgającą w niektórych miejscach wysokości 3713 m n.p.m. Park włącza w swój obszar górne dopływy rzeki Kolorado - przy której głównych punktach widokowych się zatrzymamy. "Frontier Range" - często określane jako najbardziej prawdziwa część Gór Skalistych, no to właśnie tu jesteśmy.

Dojazd do Glenwood Springs, zakwaterowanie w hotelu. Relaks i odpoczynek w gorących leczniczych źródłach, z których słynie Glenwood Springs.

Dzień 3:

Rano przejazd do Aspen - miejscowości turystycznej i dużego ośrodka narciarskiego. Zwiedzanie miasta, wjazd gondolą na taras widokowy - widok Gór Skalistych. Następnie przejeżdżamy do Gunnison National Park - Parku Narodowego położonego w zachodniej części Kolorado. Został on utworzony w 1999 roku na powierzchni 133 km kwadratowych. Decyzją prezydenta Herberta Hoovera obszar kanionu został objęty ochroną 2 marca 1933 roku jako pomnik narodowy. Granice pomnika wielokrotnie zmieniano by ostatecznie jego rangę podnieść do Parku Narodowego. Występuje tu wiele dzikich gatunków, m.in. puchacz wirginijski, modrosójka czarnogłowa czy sokół wędrowny. To co go wyróżnia spośród wielu innych wąwozów ( bo wokół wąwozu/przełomu rzeki Gunnison zrobiono park ) to jego niezwykła głębia a jednocześnie niewielka szerokość. Krawędź od północnej strony wydaje się być na wyciągnięcie ręki.

Dalsza część dzisiejszego dnia to Mesa Verde National Park. Mesa Verde ( hiszp. "zielony stół") to nazwa nadana temu płaskowyżowi przez Hiszpanów w XVIII wieku. W dniu 29 czerwca 1906 roku teren ten został uznany za park narodowy a 6 września 1978 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Główną atrakcją tego parku są prekolumbijskie osiedla mieszkalne typu puebla, zbudowane w ścianie kanionu przez Indian Anasazi. Na terenie parku znajdują się miejsca święte zarówno dla dawnych jak i współczesnych Indian z okolicznych plemion, wykorzystywane do indywidualnych modlitw jak i grupowych ceremonii różnych plemiennych religii. Tak na marginesie: niezwykła wydaje się być ta tzw. prymitywność tych cywilizacji, bo mury, które zostały wzniesione ich rękami mają się całkiem dobrze...

Ostatnia atrakcja dzisiejszego dnia to Monument Valley ( Dolina Pomników ). Znacie filmy "Dyliżans", "Złoto Mackenny", "Człowiek z Utah", "Rio Grande" a może "Prawdziwe męstwo"?Jeśli pamiętacie te filmy to to miejsce wyda się Wam znajome. Dolina odkryta została przez Hollywood w czasach Johna Forda. Z upodobaniem robił z tego miejsca plenery dla swych filmów. A grali w nich tacy herosi kina jak np. Johny Wayne. To region na wyżynie Kolrado, położony administracyjnie na granicy stanów Utah i Arizona, w całości na terenie rezerwatu Indian Nahavo. Całkowita powierzchnia parku wynosi 372 km kwadratowych, jednakże dostęp dla turystów możliwy jest tylko w niewielkiej części. Indianie Navaho uważają się za gospodarzy tego miejsca od zawsze jako że są bezpośrednimi następcami żyjącymi na tym terenie co najmniej od I w.p.n.e. Indian Anasazi. Nazwa doliny w dokładnym tłumaczeniu oznacza "Białe smugi wewnątrz skały" co tłumaczy się częstym występowaniem barwnych minerałów i srebra w czerwonych skałach doliny. Na zakończenie dnia oczywiście niezwykły zachód słońca w Monument Valley.

Dzień 4:

Dzień przywitamy bardzo wcześnie rano wschodem słońca w Monument Valley ( też zapewne wyjątkowym ).

Następnie przejeżdżamy do Petrified Forest National Park ( Park Narodowy Skamieniałego Lasu ) w stanie Arizona. Nazwa parku pochodzi od licznych egzemplarzy skrzemieniałego drewna jakie występują na jego obszarze. Obszar parku został pierwotnie objęty ochroną decyzją prezydenta Theodora Roosevelta, który utworzył w tym regionie pomnik narodowy pod nazwą Petrified Forest National Monument. Ostatecznie Kongres Stanów Zjednoczonych podniósł rangę obszaru chronionego do parku narodowego w 1958 roku. Ten unikatowy zakątek jest nie tylko miejscem niezwykłych znalezisk. Przecież roi się tu od półszlachetnych jaspisów, agatów i turkusów. To także żywy dowód na potwierdzenie tzw. teorii "kier". Nieustanna wędrówka kontynentów udokumentowana jest tu znaleziskami skamielin drzew, paproci i skrzypów a także ciepłolubnych dinozaurów, które swój żywot mogły pędzić tylko w gorącym klimacie okolic wokół równika.

Kolejnym punktem dzisiejszego dnia jest Grand Canyon National Park ( Park Narodowy Wielkiego Kanionu ) w stanie Arizona. To jedna z największych atrakcji Ameryki, położona jest w powiatah Coconino i Mhave w północnej części stanu Arizona. Park został utworzony w 1919 roku i jest jednym z tzw. "Wielkiej Trójki" parków narodowych USA. Całkowita powierzchnia parku wynosi 4 926,66 km kwadratowych. Swoim terenem obejmuje Wielki Kanion Kolorado - przełom rzeki Kolorado - uważany za jeden z naturalnych cudów świata.

Mather Point - sama nazwa punktu nie jest tu najważniejsza ( oczywiście nie wolno zapomnieć o człowieku, który użyczył imienia temu miejscu a wiele się zasłużył przy powstaniu i ochronie tego parku - czyli Stephen Mather ), ale uroda tego miejsca może przyćmić niejeden choćby najwspanilalszy życiorys. Dwa tarasy widokowe pozwalają zajrzeć w głąb przepaścistych wąwozów, pomagając choć trochę zrozumieć jego nieodgadnione tajemnice. W oddali widać przemykającą między skalnymi graniami rzekę. Ptaki krążące nad przepaścią oddają skalę miejsca, i te dzikie twarze turystów. Rozgorączkowane twarze, trochę nieobecne,może z zachwytu, może przestrachu a najczęściej z niedowierzania, że to jest realny widok!

Hermitage Point - kolejne niezwykle urokliwe miejsce. Zachód słońca w każdym miejscu ma coś z magii. Wprawia świat przyrody a ludzi w szczególności w nastrój nieopisanej nostalgii,że oto kolejny piękny dzień za nami. W tym miejscu wrażenie wzmaga "boski" krajobraz zakręcającej rzeki i bezkresnych wąwozów, którym zachodzące słońce wyczarowuje kolejne wcielenia barw i ich odcieni.

Na zakończenie dnia w centrum turystycznym obejrzymy film I-MAX o Wielkim Kanionie Rzeki Kolorado.

Dzień 5:

Dzień rozpoczniemy od wschodu słońca, który obejrzymy w jednym z punktów widokowych w Desert View. Desert View znajduje się w pobliżu wschodniego brzegu Wielkiego Kanionu. Znajduje się w nim Arizona Highway 64 ( znany również jako Desert View Drive ) - malownicza droga łącząca to miejsce z Grand Canyon Village.

Następnie przjeżdżamy do Antelope Canyon ( Kanion Antylopy ) - miejsca świętego dla Indian Navaho. Jest to miejsce niezwykłe choć bardzo łatwo je ominąć. Pozostaje zagubione wśród scenerii niczym niewyróżniających się skał i piaszczystych wydm. Nazywany także Kanionem Korkociagów ( Corkscrew Canyon ) jest jednym z najczęściej odwiedzanych i fotografowanych przez turystów kanionów na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych.

Horseshoe Band - nazwa jest może nieco siermiężna, choć z drugiej strony znaleziona końska podkowa szczęście wróży, więć nie ma co narzekać. W tym przypadku chodzi o niezwykły meander rzeki, zakręt, który jako żywo przypomina "końskie obuwie". Jest to jednocześnie początek ( a może także koniec ) Wielkiego Kanionu Rzeki Kolorado. Miejsce piękne, które dla tych którzy rozpoczynają zwiedzanie Grand Canyon, stanowi zapowiedź i przedsmak tego co przed nami, Dla pozostałych to może być romantyczne pożegnanie.

North Rim. Park ma swoje miejsca. Południowa krawędź ( south rim ) i północna ( north rim ). Północna część parku jest bardziej niedostępna, tak z racji oddalenia jak i z powodu surowszych warunków klimatycznych. Przez okres zimy North Rim jest zamknięte dla turystów. Dla wielu z racji mniejszej ilości zwiedzających to miejsce jest esencją parku i stanowi największą jego atrakcję. Tu bez trudu każdy z nas znajdzie "swoją samotnię".

Zakwaterowanie u stóp Bryce National Park.

Dzień 6:

Kolejny dzień naszej wyprawy rozpoczniemy od Bryce Canyon National Park. Jak wiele można wyrazić w naszym języku udowodnili nie raz "Wieszcze", i tu chciałbym ( być może nieco buńczucznie ) by użyczyli miswojego języka i geniuszu. Bo opowiedzieć o tym niezwykłym miejscu to już nie kwestia wyobraźni, w końcu mamy ten widok przed sobą, ale słów. Jak opowiedzieć o niezwykłości barw, ich odcieni i różnorodności. Jak przedstawić kształty i formy, w które natura ubrała takie zupełnie "zwykłe" zdaje się skały. To po prostu trzeba zobaczyć. Park ten został utworzony 15 września 1928 roku. Jego nazwa oraz nazwa kanionu pochodzi od nazwiska mormońskiego pioniera Ebenezera Bryce'a. Mówi się, że stan Utah powinien być jednym wielkim parkiem narodowym. Według wierzeń Pajutów przed Indianami na terenie Bryce Canyon zamieszkiwali "legendarni ludzie", określani przez Indian jako to-when-an-ung-wa. Było ich wielu i przyjmowali rozmaite formy - ptaków, jaszczurek i innych zwierząt. Nie byli ludźmi, jednak posiadali specjalną moc, która pozwalała im wyglądać jak ludzie. Z niewiadomych powodów, być może dlatego, że walczyli między sobą lub że coś ukradli, legendarni ludzie byli źli. Z tego powodu bóg-kot pozamieniał ich wszystkich w skały. Niektóre postacie stoją w rzędach, inne siedzą, jeszcze inne obejmują się nawzajem. Ich twarze pomalowane są na czerwono, skąd bierze się nazwa angka-ku-wass -a wits. Krótkie postoje w punktach widokowych Sunrise Point oraz Sunset Point.

Kolejny park jaki zwiedzimy w stanie Utah to Capitol Reef National Park. Część parku o pwierzchni 152 km kwadratowych została ustanowiona pomnikiem narodowym w 1937 roku decyzją prezydenta Franklina Delano Roosevelta. W 1971 roku Kongres Stanów Zjednoczonych powiększył obszar chroniony do 979 km kwadratowych i stanowił go parkiem narodowym. Nazwa parku pochodzi od znajdujących się ba tym obszarze białych kopuł skalnych, które pierwszym osadnikom kojarzyły się z budynkiem Kapitolu w Waszyngtonie. Ponadto znajdujący się oskok Waterpocket Fold, który podobnie jak rafa koralowa stanowi poważną przeszkodę w przemieszczanie się - stąd pełna nazwa parku.

I ostatnim już w dniu dzisiejszym parkiem, który zobaczymy będzie Canyonlands National Park. Park o powierzchni ponad 1366 km kwadratowych położony jest we wschodniej części stanu Utah. Utworzony został w 1964 roku. Obejmuje centralną część Wyżyny Kolorado, której bogata rzeźba powstała w dużym stopniu za sprawą erozji przez dwie łączące się na terenie parku rzek: Kolorado i Green River. Park jest ceniony ze względu na swe unikalne walory geologiczne a także - mimo pustynnego charakteru - stosunkowo bogatą roślinność i faunę. Ważna jest dla nas też niezwykła różnorodność krajobrazów, które wyrażają nazwy trzech części parku : Podniebna Wyspa ( Island in the Sky ), Labirynt ( The Maze ) i Dolina Iglic ( The Needles ).

Przejazd na ncoleg do Glenwood Springs. Relaks i kąpiele w leczniczych źródłach.

Dzień 7:

O świcie wyjazd w drogę powrotną do Chicago. Niezapomniane widoki Gór Skalistych o wschodzie słońca. Głęboko w podłożach Gór Skalitych znajdują się pokaźne zasoby metali - miedzi, złota, ołowiu, srebra, cynku - a także gazu ziemnego i ropy naftowej. Amerykańska Gorączka Złota sprawiła, że na tereny gór przybyło wielu pionierów poszukująych zysku. Efektem takiej migracji był rozwój miast, ale była też przyczyna wyniszczenia rdzennej ludności - Indian z plemion Navaho, Hopi, Pueblo i wielu innych. Obecnie funkcjonują dwie duże metropolie turystyczne - Denver w Kolorado i Salt Lake City. Sa one znane z promowania sportów zimowych, m.in. skoków narciarskich. Turyści znajdą tam takie zajęcia jak spływy rzeczne, wędkarstwo, wędrówki i wspinaczki górskie, czy proste obozowanie. I to właśnie w jednym z tych miast - Denver, które jest stolicą stanu Kolorado zjemy śniadanie przed dalszą podróżą.

Podróż w ostatnim dniu trwa kilkanaście godzin. Przejeżdżamy przez wielkie równiny i prerie dawnego Dzikiego Zachodu. Droga prowadzi przez Kolorado, Nebraskę ( lunch w Lincoln - stolicy tego stanu ), Iowa i Illinois. Powrót do Chicago około 2.00 nad ranem.

Cena obejmuje:

  • Zwiedzanie zgodnie z programem
  • Noclegi w motelach lub hotelach klasy turystycznej w pokoju dwuosobowym
  • Przejazd autokarem ( lub minibusem ) na całej trasie
  • Opieka polskiego przewodnika

Ubezpieczenie:

Ubezpieczenie zdrowotne na wypadek rezygnacji z wyjazdu lub inne można wykupić na stronie www.travelinsured.com

Rejestracja

  • Depozyt $200 wymagany w celu zarezerwowania miejsca
  • Termin pełnej wpłaty - 14 dni przed wyjazdem

Cena nie zawiera:

  • ubezpieczenia medycznego
  • wyżywienia
  • biletów wstępu

Uwagi:

W sprawach dotyczących ubezpieczenia, warunków rezygnacji i innych prosimy dzwonić do Saint Bernard Travel.

Organizatorzy zastrzegają możliwości zmian cen programu i innych informacji zawartych na tej stronie i w innych publikacjach.

Park Narodowy Gór Skalistych, Gunnison National Park, Mesa Verde National Park, Petrified National Park, Grand Canyon, Antelope Canyon, Bryce National Park

9 - 15 lipiec, 2017

Cena

$895.00